5 powodów dla których torba treningowa jest niezbędna

torby treningowe

Początkujący adepci różnych dyscyplin sportowych często zastanawiają się, czy torba treningowa będzie tym, czego potrzebują. W moim przekonaniu – tak. Niektórzy myślą, że posiadanie takiej torby to niemały przerost formy nad treścią. Ja natomiast stoję na stanowisku, że jeśli istnieje rzecz, której nie mamy na sobie w czasie treningu, a jest niezbędna, to jest nią właśnie torba treningowa.

Poniżej 5 powodów, dla których warto mieć torbę treningową.

1. Wszystkie rzeczy na trening mają swoje miejsce.

Zbierasz się na trening. Za 5 minut wyjście, a ty gorączkowo poszukujesz koszulki. Jeszcze tylko spodenki. 2 minuty. W tym momencie rezygnujesz z poszukiwania ręcznika. Wyjście.

Powyższa scena wcale nie jest przesadzona. Jasne, nie mam badań naukowych, które to potwierdzają. Za to mam znajomych, na których często czekam przed wspólnym treningiem. Też nie potrzebują torby. A może nie potrzebowali do czasu powtórzenia powyższej sytuacji jakieś 100 razy.

A wystarczyło po treningu jedne rzeczy dać do prania, inne od razu wrzucić do torby, żeby następnym razem była gotowa i tylko czekała na twoje wyjście.

2. Zachowanie higieny

Nawet osobny worek na rzeczy treningowe nie zawsze będzie w porządku, jeśli nie pomyślisz o osobnych mini-workach na buty, ręcznik i rzeczy pod prysznic. Dodatkowo, umieszczenie ubrań na zmianę w tym samym miejscu, w którym są rzeczy na trening, nie pomaga w zachowaniu ich świeżości. Dlatego nie ma nic lepszego, niż osobne przegródki, które można przeznaczyć na konkretne przedmioty. Jeśli będą one stałe, a dodatkowo wybierzesz torbę treningową z porządnego materiału nie tylko na zewnątrz, to zachowanie higieny będzie możliwe przy naprawdę minimalnym wysiłku.

3. Wygodny transport

Torba treningowa w znacznej mierze ułatwia transportowanie rzeczy. Paski, które są osłonięte w taki sposób, że nie powodują podrażnień, ani nie wpijają się w skórę staną się twoim sprzymierzeńcem szczególnie wtedy, kiedy nosisz ze sobą dużo rzeczy. To wcale nie muszą być ciężary, jednak wystarczą buty, bidon, pojemnik z potreningowym posiłkiem i już robi się z tego ciężar na tyle duży, że można go odczuć. Poza tym torby treningowe zwykle są wyposażone tak, że można je chwycić dłonią, zawiesić na ramieniu, lub przekształcić w plecak, co sprawia, że zawsze jest jakaś opcja, niezależnie od tego, jak obolałe są twoje mięśnie.

4. Ochrona przed opadami atmosferycznymi

Dobra torba treningowa, wykonana z nieprzemakalnych materiałów, umożliwi wyciągnięcie z niej suchych ubrań nawet, jeśli chwilę wcześniej spotkała cię największa możliwa ulewa. Doceni to każdy, kto choć raz miał wątpliwą przyjemność trenowania w mokrym stroju.

5. Zabezpieczenie w razie kontaktu z podłożem

Ćwiczysz na otwartym boisku, lub na siłowni na zewnątrz, a swoje rzeczy chcesz mieć w miarę blisko? Wiadomo, że nie zostawisz ich w szatni, tylko rzucisz gdzieś na ziemię. Torba treningowa przeżyje nawet takie traktowanie. Osłoni też elektronikę przed często zgubnym kontaktem z wilgotnym gruntem.