Mieszane Sztuki Walki czyli historia MMA

pitbull west coast shop mma

Mieszane Sztuki Walki czyli MMA często mylnie określane są jako vale tudo czyli tak, jak nazywano turnieje walki z Ameryki Południowej, które są bezpośrednim przodkiem współczesnych wszechstylowych walk. Vale tudo od współczesnego MMA  różniło się przede wszystkim dużo mniejszą liczbą zasad. Samo określenie Mixed Martial Arts po raz pierwszy miało zostać wykorzystane przez dziennikarza Howarda Rosenberga dwadzieścia trzy lata temu.Ale historia sztuk walki, w których łączone są różne formuły sięga o wiele dalej. Pierwszym prekursorem MMA był grecki Pankration – połączenie zapasów i pięściarstwa praktykowane przez starożytnych. Później pojawiły się turnieje wspomnianego vale tudo (lata 20 XX wieku w Brazylii) oraz japońskiego kakautougi. Pierwszy turniej Mieszanych Sztuk Walki to UFC1 z 1993 roku. Początkowo MMA rozwijało się w USA i Japonii, obecnie zawody tego typu organizuje się na całym świecie. Na początku często reklamowane były jako „No Holds Barred” czyli w wolnym tłumaczeniu – „wszystkie chwyty dozwolone”.pitbull west coast shop mmaUltimate Fighting Championship czyli popularne UFC to ciesząca się największą sławą organizacja prowadząca turnieje MMA. W ciągu lat charakter gal uległ sporym zmianom. Na samym początku nie było podziału na kategorie wagowe oraz limitu czasowego na pojedynki. Walczono do upadłego lub przerwania wymiany ciosów przez sędziego. Zakazów było tylko kilka. Do technik zabronionych zaliczono:

-gryzienie

-atakowanie oczu

-atakowanie krtani

W miarę upływu czasu pojawiało się coraz więcej zmian i reguł. Począwszy od określenia limitu czasowego,  przez wyodrębnienie kategorii wagowych aż po zwiększanie listy zakazanych chwytów.

MMA miewało jednak spore problemy: z inicjatywy polityka McCaina zostało wpisane na listę sportów zakazanych w 1997r. UFC musiało zrezygnować ze swojej działalności, trwało to jednak tylko do początku XXI wieku. Dzięki staraniom Lorenza i Franka Fertitta sytuacja uległa zmianie i już w 2001 roku okres stagnacji zakończył się z hukiem poprzez rekordową liczbę sprzedanych biletów na nową galę UFC.

Polski wątek rozpoczął się w 2004 roku za sprawą KSW – polskiej organizacji założonej przez Martina Lewandowskiego i Macieja Kawulskiego z turniejami odbywającymi się w Warszawie. Już druga edycja była transmitowana przez telewizję Polsat. Podczas 19 gali po raz pierwszy w historii  Konfrontacji Sztuk Walki odbyły się pojedynki między kobietami. W 2015 roku odbyła się pierwsza i jedyna jak do tej pory gala poza granicami naszego kraju – przedsięwzięcie zorganizowano na angielskim Wembley. Do najpopularniejszych zawodników KSW należy Mamed Khalidov, z którym ostatnimi czasy wiąże się dość sporo kontrowersji (związanych z pasywnością w ostatniej walce i zarzutami o śpiewanie hymnu ISIS).