Na co zwracać uwagę kupując kimono

kimono

Sporty walki stają się coraz bardziej popularne. Judo, Karate, Ju- Jitsu czy Aikido to jedne z kilku sportów gdzie jako ubiór sportowy używane jest kimono. Wykonany z plecionki, jest wytrzymały na uszkodzenia. Głównie stosowany do sportów walki pochodzących ze wschodu, najczęściej z Japonii. Istnieje kilka elementów, na które warto zwracać uwagę kupując kimono.

Po pierwsze zwróć uwagę na plecionkę z jakiej jest wykonane kimono. Wykonana ze specjalnej bawełny o różnie przeplatanych włóknach plecionka musi być wytrzymała. Musi wytrzymać ciągnięcie, przewracanie i być odporną na tarcie. Każdy z tych materiałów ma swoją własną gramaturę, która określa grubość materiału w gramach na metr kwadratowy. Im wyższa gramatura tym kimono cięższe, a przy tym wytrzymalsze.

Pre- shrunk- nazwa ta oznacza, że materiał, z którego jest wykonane kimono został wcześniej przygotowany aby zapobiegać kurczenia się w praniu. Warto zwracać uwagę na ten parametr ponieważ słabej jakości kimona lubią mocno się skórczyć.

Spodnie najczęściej wykonane są z mocnej bawełny typu pipstop lub twill. Warto zwracać uwagę na okolice kolan, czy spodnie posiadają wzmocnienia na kolanach, gdyż jest to miejsce newralgiczne w sportach walki. Ważnym elementem jest również sznurek służący do wiązania spodni. Występują dwa rodzaje sznurka: płaski i okrągły. Mocniej trzyma oraz łatwiej wiąże sznurek okrągły.

Nie ważne jaki sport uprawiasz, jeśli potrzebujesz do niego kimono, to zawsze zwracaj uwagę na powyższe parametry. Dodatkowo patrz również na to do jakiego sportu jest stworzone Twoje kimono, ponieważ są subtelne różnice między kimonem do każdego sportu.