Rękawice MMA – jak wybrać?

fightwear

W odróżnieniu od bokserskich, odpowiednie rękawice MMA (nazywane również chwytnymi czy grapplingowymi)wcale nie jest łatwo wybrać. Wszystko dlatego, że nie są one przeznaczone do jednego, a dwóch zadań: muszą sprawdzać się zarówno podczas walki w stójce, jak i podczas zmagań w parterze.

Z tego względu muszą one zarówno chronić dłonie w trakcie ciosów, ale też umożliwiać bezproblemowe chwytanie. Kolejnym wyróżnikiem na tle rękawic bokserskich jest mniejsza zdolność do absorbowania przyjmowanej energii, gdyż rękawice MMA są  twardsze a ich warstwa amortyzująca jest mniejsza. Dużym atutem takich rękawic jest natomiast skromna waga i lepsza wentylacja.

Podczas wyboru rękawic powinniśmy pamiętać oczywiście o dobraniu odpowiedniego rozmiaru. Jeśli jesteśmy „na styku” między różnymi rozmiarami, zwykle lepiej zdecydować się na mniejszy rozmiar. Rękawice różnią się między sobą, dlatego należy się poważnie zastanowić przed wyborem konkretnego modelu – wynika to z wspomnianej we wstępie wielozadaniowości rękawic MMA. Niełatwo jest skonstruować rękawicę odpowiednią zarówno do chwytania i zadawania ciosów. Dla przykładu otwarty kciuk co prawda ułatwia prowadzenie starć w parterze, jednakże w stójce zwiększa ryzyko odniesienia urazu tak więc o ile świetnie sprawdzi się w grapplingu to już do korzystania z technik bokserskich czy krav magi  będą nadawać się  rękawice chroniące kciuk.

Idealnego rozwiązania nie ma, dlatego każdy zawodnik powinien dopasować je do swoich własnych, indywidualnych potrzeb. Jeśli zaś chodzi nie o rękawice turniejowe, a te stosowane podczas treningu, to warto zdecydować się na te posiadające wydłużony rzep, co pozwala chronić nadgarstek przed możliwymi kontuzjami (co jest bardzo ważne, gdyż jest to bardzo „awaryjna” część organizmu).