Rowerem po ulicy

rower, ulica, gopro

Polskie prawo nadaje rowerzystom i motocyklistom coraz większe prawa. Niestety kierowcy samochodów albo nie interesują się nowelizacjami, albo udają, że o nich nie wiedzą. Dawniej obowiązkiem rowerzysty było trzymanie się jak najbliżej prawej, by nie utrudniać ruchu. To samo tyczyło się ludzi na motorach i skuterach. Jakiś czas temu kierowców jednośladów zaczęto traktować na równi z samochodami. 

Dzisiaj jadąc na rowerze nie musicie trzymać się prawego krawężnika. To wyłącznie Wasza dobra wola. Kierowca musi tak czy tak ominąć Was z przepisową odległością jednego metra. Niektórzy niestety udają, że nie znają tego przepisu i jadą tak blisko, że czasem mogą nawet trącić rowerzystę w rękę lusterkiem.

Inne chamskie zachowania kierowców to jazda jak najbliżej prawej po wyminięciu rowerzysty, by ten nie wyprzedził ich na światłach, czy wyprzedzanie przed skrzyżowaniem i zajeżdżanie drogi w celu wjechania na zjazd po prawej. Kierowca taki mógłby zwolnić i skręcić za rowerzystom. Niestety, wielu ignoruje osoby na jednośladach i ryzykuje wypadkiem by zyskać kilka sekund.

Brak kultury jazdy

Jadąc ulicą musicie być świadomi własnej wagi na drodze. Nie traktujcie samochodów jakby miały pierwszeństwo. Oczywiście zdrowy rozsądek podpowiada ustąpić pierwszeństwa, żeby nie zginąć pod kołami, ale zatrzymywanie się na środku skrzyżowania, bo jakiś młody gniewny za kółkiem próbuje wymusić pierwszeństwo to błąd.

Moim zdaniem rowerzyści powinni wzorem kierowców aut zamontować sobie na kierownicy albo na kasku niewielką kamerkę, np. kamerę GoPro. Dzięki temu możliwe będzie rejestrowanie drogi i wykroczeń, jakich dopuszczają się inni uczestnicy ruchu. Jeśli ktokolwiek zajedzie Wam drogę, bądź nawet spowoduje wypadek, będziecie mieli dowód, że to jego wina.

Ludzie prowadzący auta tłumaczą się wtedy, że to wina osoby na rowerze, bo nie zna przepisów. Jednak jak się okazuje, to w większości wina kierowców. Nie bronię rowerzystów, zdarzają się przypadki wymuszeń. Ale musicie mieć na względzie, że wymijanie aut na światłach zarówno z lewej, jak i z prawej strony gwarantuje prawo. Każdy kierowca, który twierdzi inaczej, nie zna lub udaje, że nie zna przepisów.

Dodaj komentarz