Spodenki do MMA i spodenki bokserskie

spodenki bokserskie

Wiosna sprzyja podejmowaniu nowych wyzwań, a pierwsze promienie słońca zazwyczaj wpływają na nas motywująco, zwłaszcza w przypadku podejmowania decyzji o aktywności fizycznej- zarówno w terenie, kiedy skupiamy się na bieganiu, jeździe na rowerze czy zwykłych spacerach, jak i na sportach halowych- treningach wytrzymałościowych, fitnessie czy coraz popularniejszych sztukach walki.

Rozpoczynając swoją przygodę z nową dyscypliną, warto nieco zapoznać się z jej historią, poznać pionierów oraz współczesne ikony danego sportu. Pod warunkiem, że nie chodzi tylko o trening i sposób na wyrwanie się z codziennej rutyny, zobrazowanie sobie pewnego wzorca zdecydowanie wpływa motywująco na przebieg treningów oraz określenie własnych celów i weryfikacje oczekiwań.

Jest to o tyle istotne, gdyż treningi, które mocno angażują fizycznie i psychicznie często doprowadzają do tzw. punktu krytycznego, kiedy stajemy w obliczu odpowiedzi na pytanie: czy dam radę to zrobić? Jaki sens ma to co robię? Dla kogo to robię i czy jeśli chodzi tylko o mnie, to czy warto?

Jak wspomniałem, jednym z najpopularniejszych obszarów sportowych, które współcześnie często stanowią wybór wielu osób, które zarówno dotychczas były aktywne fizycznie i obecnie decydują się na urozmaicenie profilu treningowego, jak i tych, dla których jest to atrakcyjny sposób na powrót do kondycji fizycznej, są wspomniane sztuki walki.

Wśród nich prym wiodą zarówno klasyczne sporty takie, jak boks, judo czy kickboxing, jak i MMA, BJJ czy Muay Thai czy Krav Maga.

W zależności od uprawianej dyscypliny zawodników, zarówno amatorów jak i profesjonalistów obowiązują szczegółowe zasady dotyczące i samych technik, jak i obyczajów, a nawet stroju.

Idealnym przykładem są klasyczne sztuki walki, w ramach których wykorzystywane jest kimono. W zależności od nie tylko stopnia zaawansowania zawodnika, ale także od specyfiki treningu, kimono może być różne… i to znacznie. Cięższe do treningów wysiłkowych i wzmacniania kondycji, lżejsze podczas sparingów amatorskich, uszyte z mocniejszych materiałów i co najważniejsze- pozbawione jakichkolwiek elementów reklamowych, przeznaczone są na zawody profesjonalne. Nawet kolor odgrywa niebagatelną rolę w poziomie zaawansowania.

Również w przypadku sztuk walki skupionych wokół klasycznego boksu również odzież odgrywa istotne znaczenie, głównie skupiając się na wygodzie podczas wykonywania określonych ruchów. Przykładem odzieży sportowej obarczonej specyfikacją techniczną są m.in. spodenki bokserskie lub spodenki do MMA. Powinny one zostać wykonane ze specjalnego materiału.

Spodenki bokserskie powinny być wykonane z przewiewnego materiału, który nie ogranicza ruchów, ponadto z uwagi na szereg obowiązkowych ochraniaczy muszą one posiadać szeroki pas, na elastycznej gumie. Spodenki bokserskie powinny być luźne, również z uwagi na obowiązkowe ochraniacze. Podobne do bokserskich, są spodenki do muay thai, czyli boksu tajskiego. Z uwagi na wiele elementów łączonych z kickboxingiem, spodenki są krótsze i szersze.

W przypadku mieszanych sztuk walki, spodenki do MMA mają charakter bardziej przylegający. Są to zazwyczaj spodenki kompresyjne, krótkie, sięgające do połowy uda lub przed kolano. Ich długość powinna zostać dobrana indywidualnie, uwzględniając predyspozycje zawodnika.