Sportowa rywalizacja przez sieć

Trenujesz już kilka miesięcy i przychodzi moment, w którym chciałbyś się zmierzyć z rywalem. Jednak Twoi znajomi szukają tylko okazji, żeby iść na piwo albo pogrilować. W takim przypadku masz dwa wyjścia. Musisz znaleźć sobie nowych, bardziej aktywnych znajomych, albo zacząć rywalizować w sieci z obcymi. Każda z tych dróg ma swoje plusy i minusy. Jesteś ciekaw, jakie?

Szukając rywala w realu

Bieganie z kimś ma kilka plusów. Z całą pewnością czas mija Ci znacznie szybciej. To niesamowite, jak konwersacja przyspiesza czas. Wadą jest natomiast synchronizacja tempa i zgranie rozmowy z truchtem. Mi byłoby ciężko biec i rozmawiać na raz. Nie potrafiłbym się skupić. Są jednak ludzie, którzy nie potrafią inaczej.

Dodatkowym plusem biegania z kimś jest możliwość wzajemnego dopingowania się i motywowania. Kiedy Wasz współbiegacz robi postępy, macie kogo gonić. I na odwrót, jeśli jesteście lepsi, możecie starać się mu pomóc, a on widząc Wasz rozwój będzie próbował Was pokonać. To jednak czasem może prowadzić do niesnasek i niezdrowej rywalizacji.

Biegowe akcesoria do zapisu wyników

Innym sposobem do rywalizacji z ludźmi jest zapisywanie w jakiś sposób własnych osiągnięć i dzielenie się nimi w sieci. Dzisiaj, dzięki telefonom komórkowym wyposażonym w nadajnik GPS oraz zegarkom marki Garmin możemy w łatwy sposób dokonywać zapisu naszych sportowych eskapad.

Programy Endomondo oraz Runstastic to jedne z najlepszych na rynku aplikacje sygnowane na telefony z Androidem i iOS’em, umożliwiające zapis pokonanej trasy. Do wyboru jest kilkadziesiąt sportów i trybów. Po treningu wystarczy zapisać dane, które gromadziły się dzięki transmisji danych pomiędzy komórką a satelitą. Dzięki temu wiadomo jaki dystans pokonaliśmy w czasie aktywności.

Owy zapis zostaje opublikowany na stronie programu. Jest to niejako portal społecznościowy, gdzie możemy nasze wyniki porównać z osiągami innych ludzi. Czasem organizuje się zawody w sieci. Ludzie uploadują swoje wyniki i osoba z najlepszym czasem/dystansem może wygrać cenne nagrody.

Zapis video

Jeśli zależy Wam na szczegółowym zapisie aktywności, np. obrazie wideo, powinniście nabyć akcesoria gopro. Jest to niewielka kamerka instalowana na kasku bądź kierownicy roweru. Niewielki rozmiar i waga sprawiają, że nie przeszkadza ona w treningu, a już na spokojnie w domu możecie przestudiować całą trasę i zobaczyć, jakie błędy robiliście. To przydatne narzędzie, zwłaszcza, dla osó uprawiających sporty ekstremalne.

Film nagrany z perspektywy pierwszej osoby zrobi wrażenie na wszystkich znajomych. Być może dzięki niemu przekonacie jakichś kolegów, by tym razem nie szli na piwo, a wybrali się z Wami na rower/rolki/biegać czy uprawiać wind surfing.

Dodaj komentarz